Dejme toMu
 
Vojtěch    Faltýnek
Technik
funkce: hlavní zvukař
Vedoucí o něm říká:
"Tatínek s námi od počátků snáší tu dřinu, kterou zvukařina je. Po povedeném zpívání většina oceňuje hudebníky, ale málokdo se obrátí s poklonou ke zvukaři. Tuto nevděčnou, fyzicky a psychicky náročnou funkci zvládá s nadhledem a pokorou sobě vlastní. Stojí v pozadí, není vidět, ale bez něj by to nešlo. Obětuje nám tolik času, bývá s námi téměř na každé akci. Jen stěží si asi uvědomujeme, co všechno v něm máme."

Vojtěch Faltýnek pracuje v nemocnici jako technik. Obdivuje všechny nemocné, jak dokáží nést utrpení, a je z toho v trvalém úžasu. Nemoci dělí na přenosné - o ty nestojí, a na nepřenosné - těch se nebojí, ty si každý musí nechat pro sebe. Pro zvídavé a zvědavé uvádíme alespoň jeden z jeho koníčků. Fascinuje ho elektřina a vše co elektrizuje.

Co je nejtěžší na nazvučení scholy Dejme toMu?

Nazvučování scholy Dejme ToMu je zábavné. S nádobíčkem mi všichni pomáhají, zdroje zvuku jsou kvalitní. Tak nejtěžší je hezky to namíchat, aby to znělo co nejlépe, a přitom se vyhnout všem vazbičkám.

Jakou zvukařskou novinku byste si přál do sbírky?

Přání by bylo hodně, ale výdělky jsou bídné. V případě frajera investora bychom začali novým mixem, kvalitní reprodukcí a vhodnými odposlechy. A kdyby sponzor naléhal a chtěl pokračovat ve své dobrotě, tak bychom koupili analyzátor zpětné vazby a odpovídající filtry. Kdyby mecenáš dále naléhal, tak nakoupíme... :-)

Kolik kilometrů kabelů, aparatury a dalších potřebných věcí bývá použito při koncertě?

Záleží, kolik lidí má písničku nebo skladbu slyšet. Takže nemusí být nic, nebo až i kilometry kabelů a náklaďáky aparatury. My jsme zatím u stovek metrů a osobáku.

V čem vidíte přínos scholy Dejme toMu?

Je krásné v dnešní době, kdy se spíš spotřebovává a servíruje, než tvrdě pracuje, že jsou mladí lidé, kteří máknou a se svým obdarováním vytvoří nádherný zvuk, ze kterého se radují pozemšťané, a snad mohu věřit, že i nebešťané.

Kam byste se chtěl dostat ve své zvukařské profesi?

Do zvukařského důchodu, tedy předat to někomu mladšímu, který má obdobné, případně lepší uši jako já.

zpátky